Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
A sofa made for stylish evenings and cozy hours: the Moon corner sofa combines classic Chesterfield flair with modern comfort. The deep black velvet cover shimmers elegantly in the light and gives the room a luxurious, almost dramatic look. Refined pleated accents on the fronts and filigree metal feet underline the elegant design. Thanks to generous upholstery, Nosag springs, and elastic belt suspension, the sofa offers maximum seating and reclining comfort—perfect for simply sinking in and relaxing. In just a few simple steps, it can be converted into a comfortable sleeping accommodation for guests. Combined with golden accents, glass or marble tables, it creates a harmonious look between classic elegance and a modern lounge feeling.
- Large corner sofa bed with right-hand chaise longue in black, 70 x 265 x 205 centimeters (H/W/D)
- The corner sofa impresses with its elegant and classic Chesterfield design, sophisticated pleated look on the fronts, and slim metal legs
- The deep black cover in a luxurious shimmering velvet look is pleasantly soft and, with 35,000 Martindale, particularly abrasion-resistant
- Comfortable upholstery, Nosag springs, elastic belt suspension, and 7 matching cushions ensure maximum seating and reclining comfort
- A sofa bed that skillfully combines comfort and functionality—perfect for guests who like to stay a little longer
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 70 cm |
| Anchura | 265 cm |
| Profundidad | 205 cm |
| Peso | 0 kg |
| Volumen (empaquetado) | 2,63 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Gris |
|---|---|
| Details: | Elastische Gurtaufhängung, Nosagunterfederung, Pilling, altura asiento, capacidad de carga máxima, parcialmente desmontado, prueba cigarrillo superada, resistencia a la abrasión, resistencia a la luz |
| Imprimir catálogo: | Estructura: Tablero de fibra densidad media Acabado natural, Acabado natural, Aglomerado Acabado natural, Abeto Madera maciza Acabado natural, Haya Madera maciza Acabado natural, Relleno: 30 kg/m³ Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster (aspecto aterciopelado), Acero lacado, 110 kg capacidad de carga máxima, 42 cm altura asiento, Resistencia a la abrasión: 35000 Martindale resistencia a la abrasión, Resistencia al pilling: 5 Pilling, Resistencia a la luz: 4 resistencia a la luz, prueba cigarrillo superada, parcialmente desmontado,, |
| Especiales: | En stock |
| Habitación: | Salón |
| Serie: | Moon |
| Temporada: | Saison2025-2 |
| Calendario de marketing: | Septiembre |
Valoraciones
Conectarse