Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With its clean, rounded shapes and futuristic look, this large designer sofa makes a powerful statement in any living room. The unique, textured cover in a delicate cream white gives the sofa an elegant presence that impresses both in purist interiors and as a striking highlight. Thanks to innovative upholstery and careful design, the sofa invites you to relax and creates an unmistakably cosy atmosphere.
- Large corner sofa with chaise longue on the left, 74 x 345 x 195 centimetres (H/W/D)
- Large designer sofa from the exclusive collaboration between Karim Rashid and KARE Design
- Clear, rounded shapes make this 3-seater a modern, futuristic statement piece in any living area
- Thanks to its uniquely structured cover in a soft natural tone, the sofa becomes an elegant haven of peace – either on its own or as a highlight in minimalist interiors
- A sophisticated combination of belt suspension, Nosag springs and soft foam padding ensures maximum seating comfort
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 74 cm |
| Anchura | 351 cm |
| Profundidad | 200 cm |
| Peso | 200 kg |
| Volumen (empaquetado) | 3,70 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Beige |
|---|---|
| Details: | Nosagunterfederung, altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión, suspensión correas elásticas |
| Imprimir catálogo: | Estructura: Acabado natural, Pino Madera maciza Lacado, Construcción del marco: Pino Tablero de fibra densidad media Lacado, Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 40000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento, Relleno del asiento:, |
| Especiales: | En stock, Karim Rashid |
| Habitación: | Salón |
| Serie: | Soft Edge |
| Temporada: | Saison2025-2 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
Conectarse