Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
A true classic reinterpreted: The curved egg-shaped armchair combines retro charm with modern comfort and versatile functionality. The striking grain of the walnut seat shell sets natural accents and creates a warm, inviting look. The coated textile on the inside in a soft leather look complements the look with an elegant, soft touch. Thanks to the practical 360° swivel function, the armchair becomes a flexible centrepiece in living or working areas. Upholstered seats offer pleasant comfort, while the design can be effortlessly combined with vintage furniture, clean lines or colourful highlights. A stylish statement full of personality.
- Brown retro armchair in egg shape with swivel function, 134 x 89 x 77 centimetres (H/W/D)
- The unusual walnut seat shell impresses with its striking grain
- The inside is completely covered with coated textile in a light brown leather look
- With practical 360° swivel function, perfect as a central eye-catcher in the living and working area
- The comfortable seat cushions stylishly round off the armchair and ensure maximum seating comfort
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 134 cm |
| Anchura | 89 cm |
| Profundidad | 77 cm |
| Peso | 33 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,99 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Marrón |
|---|---|
| Details: | capacidad de carga máxima, giratorio, parcialmente desmontado |
| Imprimir catálogo: | Soporte: Fibra de vidrio, Funda: 100 % Textil recubierto con poliuretano, Carcasa del asiento: Nogal Tablero de fibra densidad media Lacado, Relleno: 32 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, 110 kg capacidad de carga máxima, 360 ° giratorio, parcialmente desmontado |
| Serie: | Eye Ball |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Living |
Valoraciones
Conectarse