Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
Legendary furniture design from the 70s - that's what this armchair with its egg shape stands for. This swivel armchair featuring a dark metal shell symbolises the industrial style. With its unmistakable design and comfortable cushions as a seta and a backrest, it not only offers a cosy place to sit, but is also an eye-catcher for any room. The swivelling base makes it possible to adjust your view as desired and offers a dynamic seating experience. Last but not least, this lounge chair provides a wonderfully secluded retreat.
- Grey retro swivel armchair in the shape of an egg, 136 x 96 x 72 cm (H/W/D)
- With the 360-degree swivel function, you can keep a discreet eye on everything
- The outer shell made of riveted and polished aluminium is wonderfully stylish
- The inside is completely lined with fabric
- The cosy seat cushion is included as a comfortable extra
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 136 cm |
| Anchura | 96 cm |
| Profundidad | 72 cm |
| Peso | 33 kg |
| Volumen (empaquetado) | 1,01 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Gris, Plata |
|---|---|
| Details: | capacidad de carga máxima, giratorio, parcialmente desmontado |
| Imprimir catálogo: | Soporte: Fibra de vidrio, Funda: 100 % Poliéster, Asiento: Aluminio pulido, Pie/Pies: Aluminio pulido, Relleno: 32 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, 110 kg capacidad de carga máxima, 360 ° giratorio, parcialmente desmontado |
| Especiales: | En stock |
| Serie: | Eye Ball |
| Temporada: | Saison2024-1 |
| Calendario de marketing: | Enero, Agosto |
Valoraciones
Conectarse