Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
A swivel armchair that gets to the heart of design and comfort: with its striking shape, cubic quilting and cream-colored cover, this piece of seating furniture will become the stylish focal point of any room. The 360° function brings dynamism to living and working areas and makes the armchair ideal for open-plan room concepts. Wide armrests, generous upholstery and the velvety fabric ensure a relaxed seating experience with a lounge character. The delicate base frame in black creates an elegant contrast to the soft silhouette and gives the furniture an airy presence. The look is particularly harmonious in combination with light-colored carpets or accents in natural tones.
- Angular swivel armchair with armrests in white, 70 x 95 x 86 centimeters (H/W/D)
- The fluffy cover in cream and white, box stitching and the unusual design make the armchair a luxurious highlight
- With a practical 360° swivel function, perfect as a central eye-catcher in the living and working area
- The unobtrusive steel frame in black gives the armchair a light, almost floating look
- The comfortable upholstery, wide armrests and cuddly soft cover ensure maximum seating comfort
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 70 cm |
| Anchura | 95 cm |
| Profundidad | 86 cm |
| Peso | 33.1 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,53 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Beige, Blanco |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, giratorio, hecho a mano, parcialmente desmontado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Funda: Poliéster, Construcción del marco: Lacado, Pie/Pies: Acero pulverizado, Relleno: 28 kg/m³ Poliuretano, 110 kg capacidad de carga máxima, hecho a mano, 360 ° giratorio, altura asiento, 100000 Martindale resistencia a la abrasión, parcialmente desmontado |
| Especiales: | En stock, Reducción de precios |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Cosy Living, Modern Times |
| Tendencias 2: | Cosy – Nature, Modern – Living |
Valoraciones
Conectarse