Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
This cream armchair is a true masterpiece of elegance. The luxurious velvet cover in soft, timeless tones and the sturdy frame made of solid beech wood give this piece of furniture a special appeal. The armchair makes a stylish statement in modern, Scandinavian or vintage-inspired interiors in particular. Whether as an accent in the living room or as a charming reading chair - its versatile design allows it to be perfectly combined with various furnishing elements.
- Comfortable armchair with armrests in cream, 102 x 89 x 90.5 centimeters (H/W/D)
- The rounded silhouette and quilted seams in a diamond pattern give the armchair a modern 50s vibe
- The slim, slightly flared legs made of solid wood emphasize the slightly retro touch
- The soft velvet-look cover shimmers in a delicate, elegant shade of cream
- The high back section, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 102 cm |
| Anchura | 89 cm |
| Profundidad | 90.5 cm |
| Peso | 15 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,55 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Beige |
|---|---|
| Details: | Pilling, altura asiento, capacidad de carga máxima, desmontado, resistencia a la abrasión, resistencia a la luz, resistencia al roce |
| Imprimir catálogo: | Soporte: Acero puro, Funda: 100 % Poliéster (aspecto aterciopelado), Relleno: Poliuretano, Patas: Haya Madera maciza Lacado, 120 kg capacidad de carga máxima, desmontado, 50 cm altura asiento, Resistencia a la abrasión: 60000 Martindale resistencia a la abrasión, Resistencia al pilling: 4 - 5 Pilling, Resistencia a la luz: 4 resistencia a la luz, Resistencia al frote: 4 - 5 resistencia al roce |
| Especiales: | Deals, En stock |
| Serie: | Tudor |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Calendario de marketing: | Junio |
Valoraciones
Conectarse