Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
A statement for stylish working with a lounge feel: this swivel armchair combines comfort with clean lines and is the perfect symbiosis of functionality and design. The soft upholstered seat ensures relaxed sitting - ideal for long sessions at the desk or as a stylish addition to the home office. Its slim silhouette with elegantly curved armrests also makes it a highlight at the dining table or in a creative studio. The swivel base ensures freedom of movement, while the timeless design can be effortlessly combined with modern sideboards, industrial elements or Scandinavian restraint. A favorite piece for anyone who wants to cleverly combine style and ergonomics.
- Modern swivel chair with armrests in greige, 90 x 63.5 x 61 centimeters (H/W/D)
- The velvety-soft cover in light greige harmonizes perfectly with the leather-look backrest
- The robust steel frame in dark greige and the straight lines of the design complete the look
- Thanks to the practical swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 90 cm |
| Anchura | 63.5 cm |
| Profundidad | 61 cm |
| Peso | 9.8 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,20 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Beige, Gris |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, desmontado, giratorio |
| Imprimir catálogo: | Funda: 100 % Poliéster, Relleno: 30 kg/m³ Poliuretano, Carcasa del asiento: Madera laminada Acabado natural, Respaldo: 100 % Poliéster, Pie/Pies: Acero pulverizado, 110 kg capacidad de carga máxima, 360 ° giratorio, desmontado, 49 cm altura asiento |
| Especiales: | En stock |
| Habitación: | Comedor, Salón |
| Temporada: | Saison2024-2 |
| Tendencias: | Elegance, Modern Times |
| Tendencias 2: | Elegance – Modern, Modern – Living |
| Topic: | Home Office |
Valoraciones
0 de 0 valoraciones
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Conectarse