Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
A sculptural swivel chair that sets stylish accents with its warm colors and iconic design language. Upholstered in a rich brown all around, this design statement is a real eye-catcher and lends the room a cozy, elegant atmosphere. The strikingly shaped center base in a modern mid-century style ensures stability and emphasizes the architectural character. Thanks to its 180° swivel function with practical return function, it offers maximum flexibility and is therefore ideal for the dining table, home office, or sophisticated lounge areas. The softly upholstered, classically modeled seat shell with armrests guarantees a comfortable seating experience of the highest standard.
- Sculptural swivel chair with armrests in brown, 77.5 x 58 x 59 centimeters (H/W/D)
- Covered in warm brown fabric, this chair is a real eye-catcher and creates a warm atmosphere
- The sculpturally shaped midfoot in a modern mid-century style ensures a stable footing
- 180° swivel function for flexible use at the dining table, as a desk chair, or in stylish lounges
- Maximum seating comfort thanks to soft padding and a classically shaped seat shell
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 77.5 cm |
| Anchura | 58 cm |
| Profundidad | 59 cm |
| Peso | 9 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,18 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Amarillo, Marrón |
|---|---|
| Details: | Rückstellfunktion, altura asiento, capacidad de carga máxima, desmontado, giratorio, hecho a mano, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Funda: 100 % Poliéster, Carcasa del asiento: Aglomerado Acabado natural, Relleno: 24 kg/m³ Poliuretano, 110 kg capacidad de carga máxima, hecho a mano, 180 ° giratorio, desmontado, 48 cm altura asiento, 20000 Martindale resistencia a la abrasión, |
| Habitación: | Salón |
| Serie: | Melli |
| Temporada: | Saison2025-2 |
Valoraciones
Conectarse