Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
This swivel chair is a real style statement! The gently curved shape and elegant, light-colored upholstery give it a luxurious lightness that blends effortlessly into various living concepts. Whether in a Scandinavian-inspired home office, as a sophisticated eye-catcher in a modern loft or as a harmonious addition to minimalism - its soft upholstery and ergonomic shape ensure maximum seating comfort. The 180° swivel function allows maximum freedom of movement, while the sturdy frame provides a secure base. Combined with an elegant wooden dining table, a simple work console or as a stylish addition to a reading corner, this chair is a flexible all-rounder with a design factor!
- Upholstered swivel chair in white and beige, 85 x 61 x 47 centimeters (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant mix of smooth cover and bouclé look, combined with a rounded shape
- The sturdy metal frame in modern greige sets an elegant, timeless accent
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
- Thanks to the 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 85 cm |
| Anchura | 61 cm |
| Profundidad | 47 cm |
| Peso | 10 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,23 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Blanco |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, giratorio, parcialmente desmontado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Funda: 100 % Poliéster, Relleno: 28 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Carcasa del asiento: Madera laminada Acabado natural, Respaldo: 100 % Textil recubierto con poliuretano, Patas: Acero pulverizado, 110 kg capacidad de carga máxima, 180 ° giratorio, 49 cm altura asiento, 50000 Martindale resistencia a la abrasión, parcialmente desmontado |
| Habitación: | Comedor, Salón |
| Serie: | Hilla |
| Temporada: | Saison2024-2 |
| Topic: | Home Office |
Valoraciones
Conectarse