Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic silhouette and pink upholstery in a vintage leather look, this chair sets modern accents in any room. The delicate steel legs with a chrome finish lend it an elegant lightness. The chair not only combines stylish aesthetics, but also exceptional comfort, making it the perfect companion in modern living spaces - whether at the dining table, in the home office or as a unique eye-catcher at the make-up console. A true design statement for sophisticated interiors.
- Modern chair in pink with chrome frame, 84.5 x 49.5 x 59 centimetres (H/W/D)
- The futuristic silhouette and the pink cover in a vintage leather look create a futuristic, stylish look
- A design highlight in modern interiors - whether as a dining chair, in the home office or at the make-up console
- Delicate chair legs made of robust steel create a modern contrast with a chrome finish
- The soft upholstery and ergonomic design create maximum seating comfort
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 85.5 cm |
| Anchura | 48.5 cm |
| Profundidad | 60.5 cm |
| Peso | 5.2 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,18 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Rosa |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, desmontado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Funda: 100 % Poliéster, Relleno: 27 kg/m³ Poliuretano, Pie/Pies: Acero cromado, Lacado, 110 kg capacidad de carga máxima, desmontado, 49 cm altura asiento, Resistencia a la abrasión: 40000 Martindale resistencia a la abrasión |
| Especiales: | En stock, Karim Rashid |
| Serie: | SoftBlossom |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
Conectarse