Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
This garden chair features a modern and minimalist style that complements contemporary gardens, patios, or balconies. The open, airy structure of this outdoor furniture also blends harmoniously into a more casual and relaxed style. Another advantage of this chair for balconies and patios is its weight. Compared to wooden garden furniture, steel garden furniture is generally much lighter. The Madagascar chair weighs only 3.7 kg.
- Garden chair with armrests, greige, 84 x 54 x 57 cm (H/W/D)
- Frame and legs made of powder-coated steel
- thanks to the material, the chair weighs only 3.7 kg
- The slightly stretchy fabric is comfortable and conforms to the body
- The sturdy legs and armrests made of powder-coated steel ensure excellent stability
- The polypropylene ropes are durable, making this armchair easy to maintain and long-lasting
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 84 cm |
| Anchura | 54 cm |
| Profundidad | 57 cm |
| Peso | 3.8 kg |
| Volumen (empaquetado) | 0,22 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Gris |
|---|---|
| Details: | Gartenmöbelsortiment, altura asiento, capacidad de carga máxima, montado |
| Imprimir catálogo: | Soporte: Acero pulverizado, Respaldo: Polietileno, Asiento: Polietileno, 110 kg capacidad de carga máxima, montado, 44 cm altura asiento, |
| Especiales: | En stock |
| Habitación: | Outdoor |
| Serie: | Madagascar |
| Temporada: | Saison2024-2 |
Valoraciones
Conectarse