Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic, fluidly rounded shape and high backrest, this récamière is an artistic highlight in any room. The bright white upholstery gives it a unique presence and makes it a haven of peace in minimalist and modern interiors. Its sculptural charm blends seamlessly into any setting, while creating a luxurious, relaxed atmosphere and impressing as a stylish masterpiece.
- Modern récamière in white, 115 x 244.5 x 148.5 centimeters (H/W/D)
- The futuristic, rounded shape with a high backrest creates an artistic, sculptural effect in modern and minimalist interiors
- Thanks to the uniquely structured cover in radiant white, the récamière becomes an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 105 cm |
| Anchura | 239 cm |
| Profundidad | 128 cm |
| Peso | 70 kg |
| Volumen (empaquetado) | 3,57 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Blanco |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Construcción del marco: Lacado, Pino Madera maciza Lacado, Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 20000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento |
| Especiales: | En stock, Karim Rashid |
| Serie: | Cloud Nest |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
0 de 0 valoraciones
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Conectarse