Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
This lounge chair combines avant-garde design with maximum comfort, making it a stylish highlight. The gently rounded silhouette creates a harmonious spatial effect, while the unusual surface texture adds exciting accents. The ‘Fluid Realities’ collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. In bright pink, the armchair brings modern radiance to any interior – whether as a stand-alone piece or mixed with simple furniture for an expressive look.
- Modern lounge chair in rich pink, 93 x 176.5 x 138 cm (H/W/D)
- The bright pink cover with its unusual texture makes this lounge chair a striking statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds expressive accents to your living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 97 cm |
| Anchura | 177 cm |
| Profundidad | 138 cm |
| Peso | 88 kg |
| Volumen (empaquetado) | 2,57 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Rosa |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Construcción del marco: Lacado, Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 20000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento |
| Especiales: | Karim Rashid |
| Serie: | Nebula |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
Conectarse