Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
This lounge chair combines avant-garde design with maximum comfort, making it a style-defining highlight. The gently rounded silhouette creates a harmonious spatial effect, while the unusual surface structure radiates subtle elegance. The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with star designer Karim Rashid, whose iconic signature combines visionary aesthetics with functional clarity. In radiant white, the armchair blends seamlessly into modern interiors - as a stand-alone piece or in a mix with contrasting accents for a sophisticated living ambience.
- Modern lounge chair in white, 93 x 176.5 x 138 cm (H/W/D)
- Thanks to the cover with a unique texture in radiant white, the armchair is a stylish haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, the armchair creates expressive accents in the living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 97 cm |
| Anchura | 177 cm |
| Profundidad | 138 cm |
| Peso | 88 kg |
| Volumen (empaquetado) | 2,57 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Blanco |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Construcción del marco: Lacado, Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 40000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento |
| Especiales: | Karim Rashid |
| Serie: | Nebula |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
0 de 0 valoraciones
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Conectarse