Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with star designer Karim Rashid, whose iconic signature combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in radiant white becomes a stylish haven of peace in the interior. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an exceptional feel. Whether as a stand-alone piece or in combination with purist furniture - it sets elegant accents in living and lounge areas. A design object that combines timeless elegance with avant-garde flair.
- Modern lounge chair in white, 93 x 176.5 x 138 cm (H/W/D)
- Thanks to the cover with a unique texture in radiant white, the armchair is a stylish haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, the armchair creates expressive accents in the living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 111 cm |
| Anchura | 162 cm |
| Profundidad | 120 cm |
| Peso | 50 kg |
| Volumen (empaquetado) | 2,37 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Blanco |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Carcasa del asiento: Acero pulverizado, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 20000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento |
| Especiales: | En stock, Karim Rashid |
| Serie: | Glow Wave |
| Temporada: | Saison2025-1 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
0 de 0 valoraciones
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Conectarse