Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
The “Fluid Realities” collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in bright sunshine yellow is a radiant statement piece. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an extraordinary feel. Whether used on its own or combined with simple furniture, it adds artistic accents to living and lounge areas. A design object that blends modern living with futuristic style.
- Modern lounge chair in yellow, 111 x 162 x 120 centimeters (H/W/D)
- The sunny yellow cover with its unusual texture makes this lounge chair a radiant statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds expressive accents to your living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 111 cm |
| Anchura | 164 cm |
| Profundidad | 120 cm |
| Peso | 50 kg |
| Volumen (empaquetado) | 2,33 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Amarillo |
|---|---|
| Details: | altura asiento, capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, resistencia a la abrasión |
| Imprimir catálogo: | Construcción del marco: Aglomerado Lacado, Pino Madera maciza Lacado, Relleno: 35 kg/m³ Espuma de poliester Poliuretano, Funda: 100 % Poliéster, Funda: 40000 Martindale resistencia a la abrasión, 110 kg capacidad de carga máxima, limpieza en seco, montado, 40 cm altura asiento |
| Especiales: | Karim Rashid |
| Habitación: | Salón |
| Serie: | Glow Wave |
| Temporada: | Saison2025-2 |
| Tendencias: | Modern Times |
| Tendencias 2: | Modern – Pop |
Valoraciones
Conectarse