Inicie sesión con su cuenta de usuario para ver el precio del artículo.
Conectarse
Descripción
Designed by renowned Danish designer Morten Georgsen, the Ravello furniture series embodies Scandinavian design with a distinctive flair. Crafted from solid mango wood, it captivates with its natural grain and warm appearance. Fine gold details lend the pieces a touch of elegance, while the sturdy black steel frame provides modern lightness – a harmonious interplay of nature, design, and function. The spacious wardrobe in this series combines elegant design with a well-thought-out layout: with a clothes rail, drawer, open compartments, and shoe rack, it offers practical storage space for jackets, bags, and accessories. Ideal as a stylish solution in the entrance area or as an elegant addition to the dressing room.
- Designer wardrobe made of solid wood in brown, 185 x 120 x 45 centimeters (H/W/D)
- Exclusively designed in the best Scandinavian design tradition by renowned furniture designer Morten Georgsen for KARE
- Made from high-quality solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain, and warm appearance
- The clothes rail, a drawer, four spacious compartments, and a shoe rack create flexible storage space
- Stores bags, shoes, and jackets and works perfectly as a hallway wardrobe or stylish addition to your closet
Dimensiones/ Peso (sin embalaje)
| Altura | 185 cm |
| Anchura | 120 cm |
| Profundidad | 45 cm |
| Peso | 57.8 kg |
| Volumen (empaquetado) | 1,19 m³ |
Información sobre el producto
| Color: | Marrón, Natural |
|---|---|
| Details: | capacidad de carga máxima, parcialmente desmontado |
| Imprimir catálogo: | Pared trasera: Tablero de fibra densidad media Acabado natural, Pie/Pies: Acero pulverizado, Mango Madera maciza Barnizado, Pie/Pies: parcialmente desmontado, 40 kg capacidad de carga máxima |
| Especiales: | En stock |
| Habitación: | Corredor, Dormitorio |
| Serie: | Ravello |
| Temporada: | Saison2020-2 |
| Calendario de marketing: | Febrero, Abril |
Valoraciones
0 de 0 valoraciones
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Conectarse