Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A breath of sea breeze on the table: with its watercolour-like patterns in rich blue tones, the Dalia tableware series brings the depth of the ocean directly into your home. Each individual component is hand-painted and therefore truly unique – lively, individual and full of character. The gently curved contours and delicate border in warm brown give the design a Mediterranean lightness that evokes holiday feelings. Whether for everyday use or festive tables, the robust porcelain is not only aesthetically pleasing but also dishwasher safe. Ideal for anyone who values style, quality and a touch of the south in their everyday life.
- Porcelain cup in blue and white, 10 x 8.5 x 11.8 centimetres (H/W/D)
- With its watercolour-like patterns in deep shades of blue, the Dalia series is reminiscent of the depths of the ocean
- The delicate brown border and flowing shapes and details bring Mediterranean flair to any dining table
- Made from high-quality porcelain and hand-painted, each piece is unique
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 10 cm |
| Larghezza | 8.5 cm |
| Profondità | 11.8 cm |
| Peso | 0.31 kg |
| Volume (imballato) | 0,04 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Blu |
|---|---|
| Details: | adatto per micro onde, fatto a mano, lavabili in lavastoviglie, quantità di riempimento |
| Catalogo di stampa: | , ,,, 350 ml |
| Serie: | Dalia |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Topic: | Spring Selection |
Valutazioni
Accedi