Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With his distinctive design language and visionary aesthetics, he creates furniture and accessories that combine futuristic elegance with functional clarity. This round rug impresses with a dynamic, flowing pattern in bright orange and blue, in Karim Rashid's iconic style. The high-quality viscose surface gives the rug a soft, supple texture and creates fascinating light reflections that lend it a special depth. Thanks to its non-slip natural rubber backing, the rug always stays in place – perfect for modern living rooms, offices or lounges.
- Round rug with flowing pattern in orange and blue, Ø 200 centimetres
- This round rug captivates with an abstract pattern of dynamic, flowing shapes and vibrant colour nuances
- High-quality tufted and woven, the carpet combines quality, comfort and futuristic design – entirely in the iconic style of Karim Rashid
- The soft surface made of 100% viscose impresses with its supple structure, pleasant softness and subtle light reflections
- Thanks to its non-slip natural rubber backing, the rug stays securely in place – ideal for any interior design concept
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 2 cm |
| Larghezza | 200 cm |
| Profondità | 200 cm |
| Peso | 13.7 kg |
| Volume (imballato) | 0,08 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Arancio, Policromo |
|---|---|
| Details: | anti scivolo, cesoiato |
| Catalogo di stampa: | Lato inferiore:, Lato superiore: 100 %, Lato inferiore: 100 %, , |
| Serie: | Aura |
| Speciali: | In magazzino, Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
Accedi