Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
This office chair combines Scandinavian clarity with urban elegance - a real statement in the working environment. The seat shell made of steam-bent solid poplar wood gives the chair a natural warmth, while the mottled fabric cover in gray adds a modern touch. The matt black metal frame ensures stability and timeless aesthetics. Ideal for home offices or creative workspaces, this chair blends seamlessly into various interior styles. Combined with a minimalist desk and an industrial-look floor lamp, it creates a harmonious overall look that is both functional and stylish. An office chair that not only offers comfort, but also enriches the room design.
- Modern office chair in gray with wooden details and castors, 99 x 69 x 58 centimetres (H/W/D)
- The stylishly shaped seat shell and armrests made of light-colored solid wood set natural accents with the beautiful wood grain
- The textured cover in dark gray is easy to clean and ensures a pleasant feel
- The sturdy steel frame in black with practical castors ensures stability and durability
- Height-adjustable from 48 - 60 cm, the chair adapts flexibly to any workstation
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 99 cm |
| Larghezza | 69 cm |
| Profondità | 58 cm |
| Peso | 11.2 kg |
| Volume (imballato) | 0,11 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Ufficio |
|---|---|
| Colore: | Nero, Écru |
| Details: | arrotolabile, massima capacità di carico, regolabile in altezza, smontato |
| Catalogo di stampa: | copertina: 100 %, rivestimento: 28 kg/m³, sede: Pioppo Legno vergine, Faggio Legno laminato, gambe:, 110 Kg, 48 - 60 cm,, |
| Serie: | Patron |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2024-1 |
| Topic: | Home Office |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi