Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A modern style statement with function: this swivel chair brings a new dimension to interior design with its exciting material mix of soft bouclé and smooth leather look. The organically shaped seat shell with integrated armrests promises a high level of comfort - perfect for long dinners, creative home office days or as a stylish soloist in the living area. The smart 360° swivel function ensures maximum mobility and makes the chair a flexible all-rounder. Particularly effective in combination with dining tables in natural wood, statement lamps or minimalist carpets. A piece of furniture that combines a love of design with suitability for everyday use - for rooms with character.
- Stylish swivel chair with armrests in beige and black, 81.5 x 63 x 61 centimeters (H/W/D)
- A chair that inspires with its modern color scheme, purist design language and robust workmanship
- The mix of soft bouclé and the leather-look seat creates a harmonious and modern aesthetic
- Thanks to the practical 360° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 81.5 cm |
| Larghezza | 63 cm |
| Profondità | 61 cm |
| Peso | 9.3 kg |
| Volume (imballato) | 0,20 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Sala da pranzo, Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Beige |
| Details: | altezza del sedile, girevole, massima capacità di carico, smontato |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, 100 %, Rivestimento: 30 kg/m³, Scocca del sedile: Legno laminato, Piede / Base:, 110 Kg, 360 °C,, 49 cm |
| Stagione: | Saison2024-2 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Living |
| Topic: | Home Office |
Valutazioni
Accedi