Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A statement for stylish working with a lounge feel: this swivel armchair combines comfort with clean lines and is the perfect symbiosis of functionality and design. The soft upholstered seat ensures relaxed sitting - ideal for long sessions at the desk or as a stylish addition to the home office. Its slim silhouette with elegantly curved armrests also makes it a highlight at the dining table or in a creative studio. The swivel base ensures freedom of movement, while the timeless design can be effortlessly combined with modern sideboards, industrial elements or Scandinavian restraint. A favorite piece for anyone who wants to cleverly combine style and ergonomics.
- Modern swivel chair with armrests in greige, 90 x 63.5 x 61 centimeters (H/W/D)
- The velvety-soft cover in light greige harmonizes perfectly with the leather-look backrest
- The robust steel frame in dark greige and the straight lines of the design complete the look
- Thanks to the practical swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 90 cm |
| Larghezza | 63.5 cm |
| Profondità | 61 cm |
| Peso | 9.8 kg |
| Volume (imballato) | 0,20 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Sala da pranzo, Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Beige, Grigio |
| Details: | altezza del sedile, girevole, massima capacità di carico, smontato |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, Rivestimento: 30 kg/m³, Scocca del sedile: Legno laminato, Parte posteriore: 100 %, Piede / Base:, 110 Kg, 360 °,, 49 cm |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2024-2 |
| Tendenze: | Elegance, Modern Times |
| Tendenze 2: | Elegance – Modern, Modern – Living |
| Topic: | Home Office |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi