Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
This swivel chair is a real style statement! The gently curved shape and elegant, light-colored upholstery give it a luxurious lightness that blends effortlessly into various living concepts. Whether in a Scandinavian-inspired home office, as a sophisticated eye-catcher in a modern loft or as a harmonious addition to minimalism - its soft upholstery and ergonomic shape ensure maximum seating comfort. The 180° swivel function allows maximum freedom of movement, while the sturdy frame provides a secure base. Combined with an elegant wooden dining table, a simple work console or as a stylish addition to a reading corner, this chair is a flexible all-rounder with a design factor!
- Upholstered swivel chair with armrests in white and beige, 85 x 62.5 x 63.5 centimetres (H/W/D)
- The chair impresses with its elegant mix of smooth cover and bouclé look, combined with a rounded shape
- The sturdy metal frame in modern greige sets an elegant, timeless accent
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at the desk, dining table or in stylish lounges
- Thanks to the 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 86 cm |
| Larghezza | 62.5 cm |
| Profondità | 64 cm |
| Peso | 12.6 kg |
| Volume (imballato) | 0,21 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Sala da pranzo, Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Bianco |
| Details: | altezza del sedile, girevole, massima capacità di carico, parzialmente smontato, resistenza all'abrasione |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, 100 %, Rivestimento: 28 kg/m³ Gommapiuma, Scocca del sedile: Legno laminato, Gambe:, 110 Kg, 180 °, 49 cm, 50000 Martindale, |
| Serie: | Hilla |
| Speciali: | In magazzino, PRIMA |
| Stagione: | Saison2024-2 |
| Topic: | Home Office |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi