Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A sculptural swivel chair that sets stylish accents with its warm colors and iconic design language. Upholstered in a rich brown all around, this design statement is a real eye-catcher and lends the room a cozy, elegant atmosphere. The strikingly shaped center base in a modern mid-century style ensures stability and emphasizes the architectural character. Thanks to its 180° swivel function with practical return function, it offers maximum flexibility and is therefore ideal for the dining table, home office, or sophisticated lounge areas. The softly upholstered, classically modeled seat shell with armrests guarantees a comfortable seating experience of the highest standard.
- Sculptural swivel chair with armrests in brown, 77.5 x 58 x 59 centimeters (H/W/D)
- Covered in warm brown fabric, this chair is a real eye-catcher and creates a warm atmosphere
- The sculpturally shaped midfoot in a modern mid-century style ensures a stable footing
- 180° swivel function for flexible use at the dining table, as a desk chair, or in stylish lounges
- Maximum seating comfort thanks to soft padding and a classically shaped seat shell
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 77.5 cm |
| Larghezza | 58 cm |
| Profondità | 59 cm |
| Peso | 9 kg |
| Volume (imballato) | 0,18 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Giallo, Marrone |
| Details: | Rückstellfunktion, altezza del sedile, fatto a mano, girevole, massima capacità di carico, resistenza all'abrasione, smontato |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, Scocca del sedile: Pannello di particelle, Rivestimento: 24 kg/m³, 110 Kg,, 180 °,, 48 cm, 20000 Martindale, |
| Serie: | Melli |
| Stagione: | Saison2025-2 |
Valutazioni
Accedi