Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A sculptural swivel chair that elegantly combines design aesthetics and comfort. Upholstered all over in a soft mottled beige, this model blends harmoniously into a wide variety of living concepts and has a modern yet timeless look. The characteristic center base in the trendy mid-century style makes an architectural statement and ensures stability with a stylish presence. Thanks to the integrated 180° swivel function, it offers flexible freedom of movement, making it ideal for dining tables, home offices, or lounge areas. The softly upholstered, classically shaped seat shell with armrests guarantees an all-round comfortable seating experience with design appeal.
- Sculptural swivel chair with armrests in beige, 77.5 x 58 x 59 centimeters (H/W/D)
- Upholstered all over in a soft mottled beige, this chair can be seamlessly integrated into any living room design
- The sculpturally shaped midfoot in a modern mid-century style ensures a stable footing
- 180° swivel function for flexible use at the dining table, as a desk chair, or in stylish lounges
- Maximum seating comfort thanks to soft padding and a classically shaped seat shell
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 77.5 cm |
| Larghezza | 58 cm |
| Profondità | 59 cm |
| Peso | 9 kg |
| Volume (imballato) | 0,18 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Beige |
| Details: | Rückstellfunktion, altezza del sedile, fatto a mano, girevole, massima capacità di carico, resistenza all'abrasione, smontato |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, Scocca del sedile: Pannello di particelle, Rivestimento: 24 kg/m³, 110 Kg,, 180 °,, 48 cm, 20000 Martindale, |
| Serie: | Melli |
| Stagione: | Saison2025-2 |
Valutazioni
Accedi