Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A modern swivel chair that catches the eye with its expressive colors and clear design language. The velvety soft cover in bright pink makes a confident statement in any interior and is also Oeko-Tex certified, for style-conscious design with high quality standards. The integrated 180° swivel function provides maximum flexibility and comfortable freedom of movement in everyday use. Slim steel legs with a glossy white finish provide an exciting contrast and underline the contemporary aesthetic. The comfortable upholstery rounds off the overall look and makes the chair the ideal choice for desks, dining tables, or modern lounge areas.
- Modern swivel chair in pink and white, 88 x 57 x 63 centimeters (H/W/D)
- The velvety soft cover in bright pink adds color to the interior and is Oeko-Tex certified
- Thanks to its 180° swivel function, the chair offers maximum flexibility and freedom of movement
- Slim chair legs made of sturdy steel with a glossy white finish create a modern contrast
- The soft upholstery ensures maximum seating comfort at your desk, dining table, or in stylish lounges
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 88 cm |
| Larghezza | 57 cm |
| Profondità | 63 cm |
| Peso | 8.3 kg |
| Volume (imballato) | 0,31 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Bianco, Rosa |
|---|---|
| Details: | Easy Clean, altezza del sedile, girevole, massima capacità di carico, pillola, resistente alla luce, resistenza all'abrasione, test della sigaretta superato, Ökotex zertifiziert |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, Rivestimento: 25 kg/m³, Scocca del sedile: Faggio Legno vergine, Piede / Base:, Copertina:,, 120 Kg, 180 °, 49 cm, 45000 Martindale, Resistenza al pilling: 4, Solidità alla luce:, |
| Serie: | Baron |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
| Topic: | Home Office |
Valutazioni
Accedi