Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic silhouette and yellow vintage leather-look upholstery, this chair adds a modern touch to any room. The delicate steel legs with a chrome finish give it an elegant lightness. The chair not only combines stylish aesthetics, but also exceptional comfort, making it the perfect companion in modern living spaces - whether at the dining table, in the home office or as a unique eye-catcher at the make-up console. A true design statement for sophisticated interiors.
- Modern chair in yellow with chrome frame, 84.5 x 49.5 x 59 centimetres (H/W/D)
- The futuristic silhouette and the yellow cover in a vintage leather look create a futuristic, stylish look
- A design highlight in modern interiors - whether as a dining chair, in the home office or at the make-up console
- Delicate chair legs made of robust steel create a modern contrast with a chrome finish
- The soft upholstery and ergonomic design create maximum seating comfort
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 85.5 cm |
| Larghezza | 48.5 cm |
| Profondità | 60.5 cm |
| Peso | 5.2 kg |
| Volume (imballato) | 0,18 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Giallo |
|---|---|
| Details: | altezza del sedile, massima capacità di carico, resistenza all'abrasione, smontato |
| Catalogo di stampa: | Copertina: 100 %, Rivestimento: 27 kg/m³, Piede / Base:,, 110 Kg,, 49 cm, Resistenza all'abrasione: 40000 Martindale |
| Serie: | SoftBlossom |
| Speciali: | In magazzino, Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
Accedi