Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
A true classic reinterpreted: The curved egg-shaped armchair combines retro charm with modern comfort and versatile functionality. The striking grain of the walnut seat shell sets natural accents and creates a warm, inviting look. The coated textile on the inside in a soft leather look complements the look with an elegant, soft touch. Thanks to the practical 360° swivel function, the armchair becomes a flexible centrepiece in living or working areas. Upholstered seats offer pleasant comfort, while the design can be effortlessly combined with vintage furniture, clean lines or colourful highlights. A stylish statement full of personality.
- Brown retro armchair in egg shape with swivel function, 134 x 89 x 77 centimetres (H/W/D)
- The unusual walnut seat shell impresses with its striking grain
- The inside is completely covered with coated textile in a light brown leather look
- With practical 360° swivel function, perfect as a central eye-catcher in the living and working area
- The comfortable seat cushions stylishly round off the armchair and ensure maximum seating comfort
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 134 cm |
| Larghezza | 89 cm |
| Profondità | 77 cm |
| Peso | 33 kg |
| Volume (imballato) | 0,99 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Marrone |
|---|---|
| Details: | girevole, massima capacità di carico, parzialmente smontato |
| Catalogo di stampa: | Armazón:, Copertina: 100 %, Scocca del sedile: Noce Pannelli di fibre a media densità, Rivestimento: 32 kg/m³ Gommapiuma, 110 Kg, 360 °, |
| Serie: | Eye Ball |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Living |
Valutazioni
Accedi