Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
Legendary furniture design from the 70s - that's what this armchair with its egg shape stands for. This swivel armchair featuring a dark metal shell symbolises the industrial style. With its unmistakable design and comfortable cushions as a seta and a backrest, it not only offers a cosy place to sit, but is also an eye-catcher for any room. The swivelling base makes it possible to adjust your view as desired and offers a dynamic seating experience. Last but not least, this lounge chair provides a wonderfully secluded retreat.
- Grey retro swivel armchair in the shape of an egg, 136 x 96 x 72 cm (H/W/D)
- With the 360-degree swivel function, you can keep a discreet eye on everything
- The outer shell made of riveted and polished aluminium is wonderfully stylish
- The inside is completely lined with fabric
- The cosy seat cushion is included as a comfortable extra
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 136 cm |
| Larghezza | 96 cm |
| Profondità | 72 cm |
| Peso | 33 kg |
| Volume (imballato) | 1,01 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Argento, Grigio |
|---|---|
| Details: | girevole, massima capacità di carico, parzialmente smontato |
| Catalogo di stampa: | cremagliera:, copertina: 100 %, sede:, piede / base:, rivestimento: 32 kg/m³ Gommapiuma, 110 Kg, 360 °, |
| Serie: | Eye Ball |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2024-1 |
| Calendario di marketing: | Gennaio, Agosto |
Valutazioni
Accedi