Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
This cream armchair is a true masterpiece of elegance. The luxurious velvet cover in soft, timeless tones and the sturdy frame made of solid beech wood give this piece of furniture a special appeal. The armchair makes a stylish statement in modern, Scandinavian or vintage-inspired interiors in particular. Whether as an accent in the living room or as a charming reading chair - its versatile design allows it to be perfectly combined with various furnishing elements.
- Comfortable armchair with armrests in cream, 102 x 89 x 90.5 centimeters (H/W/D)
- The rounded silhouette and quilted seams in a diamond pattern give the armchair a modern 50s vibe
- The slim, slightly flared legs made of solid wood emphasize the slightly retro touch
- The soft velvet-look cover shimmers in a delicate, elegant shade of cream
- The high back section, wide armrests and soft upholstery create maximum seating comfort
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 102 cm |
| Larghezza | 89 cm |
| Profondità | 90.5 cm |
| Peso | 15 kg |
| Volume (imballato) | 0,55 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Beige |
|---|---|
| Details: | altezza del sedile, massima capacità di carico, pillola, resistente alla luce, resistenza all'abrasione, smontato, solidità allo sfregamento |
| Catalogo di stampa: | Armazón:, Copertina: 100 %, Rivestimento:, Gambe: Faggio Legno vergine, 120 Kg,, 50 cm, Resistenza all'abrasione: 60000 Martindale, Resistenza al pilling: 4 - 5, Solidità alla luce: 4, Solidità allo sfregamento: 4 - 5 |
| Serie: | Tudor |
| Speciali: | Deals, In magazzino |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Calendario di marketing: | Giugno |
Valutazioni
Accedi