Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The “Fluid Realities” collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in natural white becomes a stylish focal point in any interior. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an extraordinary feel. Whether as a stand-alone piece or in combination with minimalist furniture, it adds a touch of class to living and lounge areas. A design object that blends timeless elegance with avant-garde flair.
- Modern lounge chair in white, 93 x 176.5 x 138 centimeters (H/W/D)
- The exceptionally textured upholstery makes this lounge chair a statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds expressive accents to your living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 97 cm |
| Larghezza | 177 cm |
| Profondità | 138 cm |
| Peso | 88 kg |
| Volume (imballato) | 2,57 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Beige |
| Details: | altezza del sedile, lavaggio a secco, massima capacità di carico, montato, resistenza all'abrasione |
| Catalogo di stampa: | Costruzione del telaio:, Rivestimento: 35 kg/m³ Gommapiuma, Copertina: 100 %, Copertina: 40000 Martindale, 110 Kg,,, 40 cm |
| Serie: | Nebula |
| Speciali: | In magazzino, Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-2 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
Accedi