Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with star designer Karim Rashid, whose iconic signature combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in radiant white becomes a stylish haven of peace in the interior. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an exceptional feel. Whether as a stand-alone piece or in combination with purist furniture - it sets elegant accents in living and lounge areas. A design object that combines timeless elegance with avant-garde flair.
- Modern lounge chair in white, 93 x 176.5 x 138 cm (H/W/D)
- Thanks to the cover with a unique texture in radiant white, the armchair is a stylish haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, the armchair creates expressive accents in the living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 111 cm |
| Larghezza | 162 cm |
| Profondità | 120 cm |
| Peso | 50 kg |
| Volume (imballato) | 2,37 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Bianco |
|---|---|
| Details: | altezza del sedile, lavaggio a secco, massima capacità di carico, montato, resistenza all'abrasione |
| Catalogo di stampa: | Rivestimento: 35 kg/m³ Gommapiuma, Scocca del sedile:, Copertina: 100 %, Copertina: 20000 Martindale, 110 Kg,,, 40 cm |
| Serie: | Glow Wave |
| Speciali: | In magazzino, Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi