Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The “Fluid Realities” collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and star designer Karim Rashid, whose iconic signature style combines visionary aesthetics with functional clarity. This lounge chair in bright sunshine yellow is a radiant statement piece. Its ergonomic, rounded shape promises maximum comfort, while the textured surface gives it an extraordinary feel. Whether used on its own or combined with simple furniture, it adds artistic accents to living and lounge areas. A design object that blends modern living with futuristic style.
- Modern lounge chair in yellow, 111 x 162 x 120 centimeters (H/W/D)
- The sunny yellow cover with its unusual texture makes this lounge chair a radiant statement piece
- As a stand-alone piece or in combination with simple furniture, this armchair adds expressive accents to your living room or lounge area
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 111 cm |
| Larghezza | 164 cm |
| Profondità | 120 cm |
| Peso | 50 kg |
| Volume (imballato) | 2,33 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Giallo |
| Details: | altezza del sedile, lavaggio a secco, massima capacità di carico, montato, resistenza all'abrasione |
| Catalogo di stampa: | Costruzione del telaio: Pannello di particelle, Pino Legno vergine, Rivestimento: 35 kg/m³ Gommapiuma, Copertina: 100 %, Copertina: 40000 Martindale, 110 Kg,,, 40 cm |
| Serie: | Glow Wave |
| Speciali: | Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-2 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
Accedi