Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
An upholstered bed that impresses with both comfort and stylish elegance. The headboard with its sophisticated box stitching blends seamlessly into any bedroom decor and creates a cosy oasis of well-being. The cover made of high-quality chenille yarn combines a velvety-soft feel with outstanding durability and easy-care handling. The unobtrusive colour scheme in light beige blends harmoniously with any bed linen and decoration. This bed not only offers a perfect sleeping experience, but also makes an elegant statement in modern and classic bedrooms that impress with simple sophistication.
- Modern upholstered bed in light beige, 100 x 160 x 200 centimetres (H/W/D)
- The comfortable headboard and the frame inspire with box stitching for maximum comfort and a stylish look
- The upholstery fabric is woven from chenille yarn, which is velvety soft, hard-wearing and easy to clean at the same time
- Thanks to the timeless design and subtle colour tone, the bed harmonises with any bed linen and decorative cushions
- Cover certified to OEKO-TEX Standard 100 and therefore proven to be free of harmful substances
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 80 cm |
| Larghezza | 205 cm |
| Profondità | 250 cm |
| Peso | 100 kg |
| Volume (imballato) | 1,15 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Beige |
|---|---|
| Details: | Easy Clean, massima capacità di carico, pillola, resistente alla luce, resistenza all'abrasione, smontato, solidità allo sfregamento, test della sigaretta superato, Ökotex zertifiziert |
| Catalogo di stampa: | Armazón: Faggio Legno vergine, Abete Legno vergine, Copertina:, Rivestimento: 25 kg/m³, 300 Kg,, Resistenza all'abrasione: 45000 Martindale, Resistenza al pilling: 4, Solidità alla luce: 4 - 5, Solidità allo sfregamento: 4 - 5,,, |
| Serie: | Salamanca |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2025-1 |
Valutazioni
Accedi