Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With clear, rounded shapes and a futuristic look, this large designer sofa makes a powerful statement in the living area. The unique, textured cover in brilliant white gives the sofa an elegant presence that impresses both in purist interiors and as a striking highlight. Thanks to its innovative upholstery and careful design, the sofa invites you to relax and creates an unmistakably cozy ambience.
- Large corner sofa with chaise longue on the left
- Large designer sofa from the exclusive cooperation Karim Rashid x KARE Design
- Clear, rounded shapes make this 3-seater a modern, futuristic statement piece in any living area
- Thanks to the uniquely textured cover in radiant white, the sofa is an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- A sophisticated combination of belt suspension, Nosag suspension and soft foam upholstery ensures maximum seating comfort
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 73 cm |
| Larghezza | 351 cm |
| Profondità | 200 cm |
| Peso | 200 kg |
| Volume (imballato) | 3,70 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Colore: | Bianco |
|---|---|
| Details: | Nosagunterfederung, altezza del sedile, lavaggio a secco, massima capacità di carico, montato, resistenza all'abrasione, sospensione da cinghie elastiche |
| Catalogo di stampa: | Corpo: Pino Legno vergine,, Costruzione del telaio: Pino Pannelli di fibre a media densità, Rivestimento: 35 kg/m³ Gommapiuma, Copertina: 100 %, Copertina: 20000 Martindale, 110 Kg,,, 40 cm, Rivestimento sedile:, |
| Serie: | Soft Edge |
| Speciali: | In magazzino, Karim Rashid |
| Stagione: | Saison2025-1 |
| Tendenze: | Modern Times |
| Tendenze 2: | Modern – Pop |
Valutazioni
0 su 0 recensioni
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Accedi