Accedere con il proprio account utente per visualizzare il prezzo dell'articolo.
Accedi
Descrizione
Designed by renowned Danish designer Morten Georgsen, the Ravello furniture series embodies Scandinavian design with a distinctive flair. Crafted from solid mango wood, it captivates with its natural grain and warm appearance. Fine gold details lend the pieces a touch of elegance, while the sturdy black steel frame provides modern lightness – a harmonious interplay of nature, design, and function. The wide sideboard in this series offers generous storage space with eight compartments and cuts a fine figure both as a stylish sideboard in the dining area and as media furniture in the living room. A real design highlight with functional added value.
- Wide designer sideboard made of solid wood in brown, 68 x 200 x 45 centimeters (H/W/D)
- Exclusively designed in the best Scandinavian design tradition by renowned furniture designer Morten Georgsen for KARE
- Made from high-quality solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain, and warm appearance
- Fine golden details and height-adjustable legs made of sturdy steel elegantly complete the sideboard
- 8 spacious compartments provide flexible storage space for tableware, decorations, or media devices in any living area
Dimensioni/ Peso (senza imballaggio)
| Altezza | 68 cm |
| Larghezza | 200 cm |
| Profondità | 45 cm |
| Peso | 55.8 kg |
| Volume (imballato) | 0,63 m³ |
Informazioni sul prodotto
| Camera: | Soggiorno |
|---|---|
| Colore: | Écru |
| Details: | massima capacità di carico, smontato |
| Catalogo di stampa: | Carcassa e fronte: Mango Legno vergine, Bordo posteriore: Pannelli di fibre a media densità, Piede / Base:, Maniglie:, 50 Kg, |
| Serie: | Ravello Nature |
| Speciali: | In magazzino |
| Stagione: | Saison2025-2 |
| Calendario di marketing: | Gennaio, Aprile, Maggio |
Valutazioni
Accedi