Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
A real statement piece for design lovers: this rocking armchair combines casual elegance and functionality. The combination of soft mottled textile look and non-slip leather-look surface gives the furniture an urban twist with a feel-good factor. The curved metal frame in deep black with fine wooden accents ensures stability - and the perfect curve. Ideal in quiet reading corners, as a relaxing counterpoint in the office or as a break in style to clean interiors. The look is particularly harmonious with light-colored carpets, natural tones and minimalist side tables. A favorite place with character - ready for stylish relaxation.
- Comfortable rocking chair with armrests in beige, 99.5 x 74 x 90 centimetres (H/W/D)
- The mix of mottled cover in light beige and non-slip leather look creates a modern, luxurious look
- The black frame with swing function made of sturdy steel with wooden details allows for cozy hours
- Maximum seating comfort thanks to soft upholstered seat shell, armrests and high backrest
- Works perfectly as a central eye-catcher in the living and working area
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 99.5 cm |
| Largeur | 74 cm |
| Profondeur | 90 cm |
| Poids | 15.5 kg |
| Volume (emballé) | 0,22 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Beige |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, hauteur d'assise, monté |
| Catalogue imprimé: | Corps: Naturel, Pin Panneau de particules Naturel, Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, 100 % Polyester, Pied/Pieds: Acier revêtu par poudre, Rembourrage: 30 kg/m³ Rembourrage Polyuréthane, 110 kg capacité de charge maximale, monté, 46,50 cm hauteur d'assise |
| Pièce: | Salon |
| Speciaux: | En stock |
| Topic: | Christmas |
Évaluations
Se connecter