Connectez-vous à votre compte d'utilisateur pour voir le prix de l'article.
Se connecter
Description
Comfortable? Yes! Elegant? Yes again! A softly upholstered dining chair in the style of the Fifties. A softly upholstered dining chair in the Fifties style, on slender legs with many chic details, such as gold feet and Chesterfield buttons on the back. It looks as decorative as a cocktail chair and will certainly be a cosy seat for your favourite people at many dinner parties.
- Comfortable upholstered chair with elegant Chesterfield details
- A glamorous look with golden feet and two-tone upholstery
- Modern styling with Fifties' borrowings, such as the retro legs
- Royal club feeling thanks to the leather look with visible seams
- A decorative piece of furniture that offers a high level of seating comfort and also features easy-care upholstery
Dimensions/ poids (sans emballage)
| Hauteur | 89 cm |
| Largeur | 52 cm |
| Profondeur | 61 cm |
| Poids | 6 kg |
| Volume (emballé) | 0,34 m³ |
Informations sur le produit
| Couleur: | Marron, Noir |
|---|---|
| Details: | capacité de charge maximale, démonté, hauteur d'assise, propriétés du matériau |
| Catalogue imprimé: | Revêtement: 100 % Textile enduit de polyuréthane, Rembourrage: 26 kg/m³ Polyester, Pieds: Acier laqué, Corps: Acier revêtu par poudre, 110 kg capacité de charge maximale, démonté, 48 cm hauteur d'assise, 40000 Martindale |
| Pièce: | Salle à manger |
| Speciaux: | En stock |
Évaluations
0 de 0 évaluations
Durchschnittliche Bewertung von 0 von 5 Sternen
Se connecter