Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The large round mirror with a stainless steel rimmed matt gold-coloured frame embodies timeless elegance and refined craftsmanship. Its generous size creates visual space and enlarges the room. The high-quality stainless steel guarantees durability and resistance. The discreet gold tint gives the mirror a subtle, luxurious touch. A statement piece for exclusive interiors that combines functionality with aesthetic appeal.
- Large, round wall mirror in gold-brown, 100 cm in diameter
- Artistically designed, simple frame made of stainless steel with a shaded lacquer finish
- Carefully handcrafted, each piece is unique
- Hooks for hanging on the wall are already mounted on the back of the mirror
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 100 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 2.2 cm |
| Weight | 18.3 kg |
| Volume (packed) | 0,16 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, Hand-crafted, Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Frame: Stainless steel lacquered, Glass Mirrored, For wall fixing Horizontal und vertical, Hand-crafted, Each peace unique, Assembled, 76,50 cm Ø Mirror surface |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Prezioso |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Home Office |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
Log in