Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Luxury appeal and sophistication. A little glamour never hurt anyone. This dining table could also be a modern piece of furniture sculpture in a museum. It makes an impact with its creative refinement and elegant, slightly eccentric touch. The 13 mm thick safety-glass table top is supported by two artistically shaped, gold-coloured legs. The table is perfectly suited for a glamorous and eclectic interior, and provides a touch of Hollywood appeal. This enhances the star quality of your furnishing.
- Rechteckiger, großer Glastisch mit dekorativ-geschwungenen, goldenen Stahl-Beinen für bis zu 8 Personen
- Ein echtes Showpiece fürs Ess- oder Wohnzimmer, bringt luxuriösen Flair ins Zuhause
- Ein Tisch, der trotz seiner Größe fein und elegant im Raum wirkt
- Als Esstisch genauso eindrucksvoll wie als großer Schreibtisch
- Perfekt geeignet für eine glamourös-eklektische Einrichtung und das Extra an Hollywood Appeal
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 200 cm |
| Weight | 81 kg |
| Volume (packed) | 0,52 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Transparent |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Tabletop: 13 mm Glass Toughened safety glass Clear, Legs: Stainless steel titanium coated, 40 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2016-2 |
| Series: | Gloria |
| Specials: | In stock, Price cut, US-Fit |
| Trendshows: | Elegance |
| , Retro Elegance | |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in