Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A swivel armchair with footstool offers a range of benefits for living room design. It combines style and comfort, allows flexible movement and adapts to different seating positions. The stool provides a comfortable footrest, ideal for relaxing. This seat is sure to become a real focal point and create an inviting atmosphere. The swivel armchair is also perfect for chatting, reading or watching TV, and will contribute to a cosy, modern interior design.
- Set consisting of a swivel armchair and footstool in brown, 92.5 x 82 x 85.5 cm (H/W/D)
- An easy chair with 360 °C swivel function and stable feet made of black powder-coated steel
- The pleasantly soft cover fabric comes in a tweed look
- The rectangular back cushion is included
- The seat height is 46.50 cm, with a max. weight capacity of 110 kg
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 92.5 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 82 cm |
| Weight | 25.5 kg |
| Volume (packed) | 0,27 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Rotable, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Pine Chipboard Natural/untreated, Cover: 100 % Polyester, Foot/Base: Steel powder-coated, Upholstering: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, 360 °C Rotable, Assembled, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in