Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Our sideboard from the Phoenix collection will create a surprising effect in your living room with its exciting mix of materials. The light-coloured top is made of ceramics and is protected by a lacquer finish. The all-round, black lacquered edge is made of oak veneer and looks particularly elegant with its translucent grain in combination with the ceramic top.
- Elegant, modern sideboard made of wood and ceramics, 80 x 180 x 45 cm (H/W/D)
- Doors without handles and the clean-lined structured front give the sideboard its design appeal
- Soft opening and closing thanks to the soft-close function of the doors
- Functional and well thought-out with height-adjustable shelves made of toughened safety glass
- Three openings for cables at the back allow versatile use, for example as a TV board
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 116 kg |
| Volume (packed) | 1,19 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Soft-close |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover plate: Stoneware lacquered, Foot/Base: Acrylonitrile butadiene acrylic, Shelf: Glass Toughened safety glass Clear, Frame: Oak Medium density fibreboard (MDF) Veneered, Shelf: Adjustable in height, 50 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, Soft-close |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Phoenix |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in