Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Good hosts always have fine snacks and cool drinks at home. And above all: lots of side tables, which are actually the basis for all parties. These two little beauties contribute a lot of glamour and follow an important styling rule with their brass-coloured wire mesh in the graphic look and the mirror surface: furniture and home accessories in a set give the room a calmer character. Only the guests are still missing. Many similar models available.
- A side table set with a high glamour factor: mirror table surfaces and the delicate braided wire construction in a shimmering brass look are an elegant style upgrade
- Small tables are perfect for a quick change of style in your home: quickly placed in the hallway, in the bathroom or next to the bed so that every little corner gets a little shine
- Two flexible side tables like these can fully replace the coffee table in small apartments
- Mirrors and brass go very well with upholstered furniture or cushions made of velvet
- Thanks to the graphic wire frame, the tables are almost transparent and also allow a good view of patterned carpets or kilims
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 46 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 7.7 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Big, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Small, Storage space |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated brass sprayed, Tabletop: 5 mm Glass Mirrored, 10 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 42 x 32,50 cm Small, 45 x 44 cm Big, 27 cm Storage space |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Wire |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in