Description
A real statement piece for design lovers: this rocking armchair combines casual elegance and functionality. The combination of soft mottled textile look and non-slip leather-look surface gives the furniture an urban twist with a feel-good factor. The curved metal frame in deep black with fine wooden accents ensures stability - and the perfect curve. Ideal in quiet reading corners, as a relaxing counterpoint in the office or as a break in style to clean interiors. The look is particularly harmonious with light-colored carpets, natural tones and minimalist side tables. A favorite place with character - ready for stylish relaxation.
- Comfortable rocking chair with armrests in beige, 99.5 x 74 x 90 centimetres (H/W/D)
- The mix of mottled cover in light beige and non-slip leather look creates a modern, luxurious look
- The black frame with swing function made of sturdy steel with wooden details allows for cozy hours
- Maximum seating comfort thanks to soft upholstered seat shell, armrests and high backrest
- Works perfectly as a central eye-catcher in the living and working area
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 99.5 cm |
| Width | 74 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 15.5 kg |
| Volume (packed) | 0,22 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Pine Chipboard Natural/untreated, Cover: 100 % Textile polyurethane-coated, 100 % Polyester, Foot/Base: Steel powder-coated, Upholstering: 30 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, 110 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in