Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Experience the fascination of our spectacular designer lamp with spherical shades. Let your home shine and make a unique design statement with our floor lamp. Floor lamps with a design full of character combine functionality and aesthetic appeal. They transform rooms and look like a stylish lighting object. With its striking appearance and targeted light control, the designer lamp from KARE creates an inviting atmosphere and serves as an eye-catcher and artistic lighting object at the same time.
- Spectacular designer luminaire with spherical shades, 160 x 95 x 75 centimeters (H/W/D)
- Illuminated object with 15 spherical acrylic shades in transparent gray
- Stable frame made of brass-coated steel with round base
- Rearrange the floor lamp again and again, the shades are attached to adjustable articulated arms
- Bulbs required: E14 socket, number of bulbs 15, max. 4 watts, bulbs not included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 95 cm |
| Depth | 75 cm |
| Weight | 16.6 kg |
| Volume (packed) | 0,53 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Adjustable, Extras, Foot-operated switch, Knocked-down, Lenght of wire, Plastic-covered, Shade, Stand/base |
| Print catalogue: | Shade: Acrylonitrile butadiene acrylic, Frame: Steel satin-finished, 200 cm Lenght of wire, 30 cm Ø Shade 3x, 15 cm Ø Shade 5x, 20 cm Ø Shade 7x, 3 x 35 x 35 cm Stand/base, Shade: Adjustable, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered Black, Knocked-down, |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Balloon |
| Specials: | In stock |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in