Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A golden ball filled with light - that is the Apollon table lamp. All in gold, it creates a cosy atmosphere and accentuates its surroundings charmingly: a highlight on the bookshelf, as an evening star on the nightstand or as part of a still life.
- A golden luminaire that stands casually on the table or on the floor
- The light, hammered shade lends rooms a touch of Oriental style
- Flexible use and always a highlight, even on bookshelves or between houseplants
- Fits in with any furnishing style and shows how discreet golden glamour can be
- This spherical lamp emits warm, indirect light
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 32 cm |
| Width | 35 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 2 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Diameter, Extras, In line, Lenght of wire, Textile-covered |
| Print catalogue: | Frame: Steel brass-plated, Cable: Polyester, 200 cm Lenght of wire, Flip-switch In line, Wire Textile-covered Golden, Knocked-down, 45 cm Ø Diameter, |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Apollon |
| Specials: | In stock, PRIMA |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in