Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Modern elegance. Clean-lined shapes, elegantly rounded corners and slightly faceted edges give this desk in the Brooklyn series a modern and contemporary style. Refined, lovingly crafted details, natural materials and elaborate workmanship distinguish this desk. All the furniture in this series represents high-quality carpentry and is completely handcrafted. Also available in a dark walnut lacquered version.
- Kleiner Schreibtisch aus gebeizt-lackiertem Massivholz mit vier kleinen Schüben
- Das widerstandsfähige Holz macht den Sekretär robust und langlebig
- Stilvoller Ordnungshüter fürs Home-Office: Die vier Schubladen bieten Stauraum für Stifte, kleine Blöcke, Lesebrillen & Co.
- Eignet sich auch perfekt als Schminktisch
- Die lebhaften, individuellen Holzmaserungen sind Kennzeichen der Holzart und machen jeden Büro-Tisch zum Unikat
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 85 cm |
| Width | 110 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 23.3 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Knocked-down |
| Print catalogue: | Drawer floor: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Mango Solid wood Stained-lacquered, Knocked-down |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2016-2 |
| Series: | Brooklyn Nature |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
| Marketing calendar: | February, August |
Reviews
Log in