Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Grace series combines elegant white marble with a delicate grain in soft gray tones with fluted fronts crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of galvanized steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. As a natural stone, the marble makes each piece of furniture unique, while the handcrafted finish made of FSC®-certified solid wood in a trendy grooved look stands for quality, sustainability, and timeless aesthetics. As a central gathering spot in the living room, this coffee table offers space for decor, books, or drinks. Combined with sofas and rugs, it creates a harmonious oasis of comfort with a modern design.
- Elegant brown coffee table made of solid wood with fluted fronts and a marble top, 45 x 111 x 60 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- The slender gold-colored steel legs with height-adjustable glides give the table a light and elegant look
- Remote controls, magazines, or everyday items can be neatly stored in two drawers
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 111 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 48.4 kg |
| Volume (packed) | 0,24 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature, White |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Corpus and fronts: Mango Solid wood Stained-lacquered, Cover plate: Natural stone Marble, Drawer: Mango Solid wood Stained-lacquered, Legs: Steel powder-coated, Drawer floor: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 15 mm Thickness of panel, 20 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, : Adjustable in height, Partly dismantled, FSC certified, Maintenance and Cleaning: |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in