Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Rustic wood on filigree steel legs: if the industrial style currently in vogue were represented in a single piece of furniture, it would probably be our Aspen coffee table. The hairpin legs form a harmonious contrast to the rustic table top made of solid wood. Aspen has the ideal size to round off a couch and corner sofa into a homely ensemble.
- Beauty from solid wood: a coffee table for the modern industrial style and the young chalet look.
- This is natural furnishing with a portion of chic.
- A cool alternative to square and round side tables in front of the couch and the corner sofa, as well as next to extra-deep seating landscapes.
- Perfectly imperfect: the teak top in uneven form - straight from nature.
- A universal talent in the living room: matches all upholstered furniture made of leather and fabric.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 13 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Tabletop: Teak Solid wood Lacquered, Foot: Steel powder-coated, Tabletop: Each peace unique, 35 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Knocked-down |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Aspen |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in