Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Classic design meets the modern look: with its flattering dark-green cover, this upholstered chair in shell form is a real style statement. The slim steel frame and ergonomic seat shell create an elegant silhouette. This swivel chair cuts a fine figure in the dining room, living room or office - in fact simply everywhere. And it’s also ultra comfortable.
- An upholstered chair and modern classic in the trendy furnishing colour of green with a cover in a velvet cord look
- Ideal as a place to lounge and read in the living room, or as a place to chill in the bedroom
- This armchair offers a great deal of seating comfort with its spacious seat, slightly rounded armrests and shell shape
- Stylish designer chair for the desk or dining table, and as a light-footed substitute for a large armchair next to the sofa
- Stands stably on its black, slightly flared steel legs
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 79.5 cm |
| Width | 58 cm |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Volume (packed) | 0,32 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Corduroy, Upholstering: 24 kg/m³ Polyurethane, Seat: Chipboard Natural/untreated, Legs: Steel powder-coated, 130 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 46,50 cm Seat height |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Avignon |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in